استودیو رازک (آتلیه کودک، نوزاد و بارداری) - تلفن رزرو وقت: 02188560130
پدر و مادر شدن چطور زندگی شما را تغییر میدهد

پدر و مادر شدن چطور زندگی شما را تغییر میدهد

تولد فرزند از شیرین ترین لحظات زندگی هر پدر و مادریست. پس از نه ماه انتظار والدین با فرزند تازه متولد شده خود با هزار امید و آرزو به خانه برمی گردند. کتابهای زیادی خوانده اند، در کلاسهای مختلف شرکت کرده اند اما واقعیت شاید کمی با تصوراتشان متفاوت باشد. فکر می کنید با تولد فرزندان مخصوصا اولین فرزند زندگی تان چه تغییراتی می کند؟

کم خوابی و تحریک پذیری
یکی از مسائلی که در ابتدای ورود نوزاد به خانه به احتمال زیاد با آن روبرو خواهید شد بی خوابی است. نوزاد ممکن است هر چند ساعت یکبار بیدار شود و شما را هم مجبور به بیدار شدن کند. کم خوابی شما را حساس تر و تحریک پذیرتر خواهد کرد. فراموش نکنید که اصلا اشکالی ندارد زمانهایی را برای خودتان بگذارید، از دیگران کمک بگیرید و به خودتان رسیدگی کنید. خانواده ها می توانند کمک بزرگی در این زمینه باشند.

تغییر روابط با همسر
با متولد شدن فرزند مخصوصا در ماه های اولیه خودبخود بیشتر وقت والدین صرف رسیدگی به نوزاد خواهد شد. این امر می تواند باعث دور شدن زن و شوهر از هم و حتی احساس حسادت شود. خیلی از اوقات زن ها به دلیل اضافه وزن از ظاهر خود ناراضی اند و احساس می کنند جذابیت خود را برای همسرشان از دست داده اند. برای گفتگو و برقراری ارتباط با هم وقت بگذارید. صحبت کردن بسیاری از ناراحتی ها را رفع می کند و باعث آرامشتان خواهد شد. برای این کار وقت مناسب را در نظر بگیرید، مثلا مواقعی که کودک خواب است و میتوانید سر فرصت با هم صحبت کنید.

تقسیم وظایف
تبدیل شدن خانواده دو نفره شما به یک خانواده سه نفره مسئولیت های جدید بسیاری به همراه می آورد. سعی کنید تا حد ممکن به همدیگر در انجام مسئولیت های تازه کمک کنید. حتی اگر همسر شما خانه دار هم باشد باری که به یکباره به خانواده وارد شده را نمی تواند به تنهایی به دوش بکشد. تا حد ممکن به عنوان پدر خانواده در کارها به او کمک کنید تا زمانی که شما در خانه هستید انرژی از دست رفته اش را بازیابی کند و برای روز جدید آماده شود. مسئولیت ها را تقسیم کنید. زمانی که هر کس وظایف خود را بداند کارها راحت تر انجام می شوند.

زمانی را برای با هم بودن کنار بگذارید
شما همچنان به عنوان زن و شوهر به زمان های دونفره نیاز دارید. یک برنامه هفتگی داشته باشید و اگر امکان پذیر بود نوزاد را به خانواده یا پرستار بسپارید. یک شام دو نفره بخورید، به سینما بروید و با هم وقت بگذرانید. حتی اگر نتوانستید نوزاد را به کسی بسپارید یک شام دونفره بعد از خوابیدن نوزاد ترتیب بدهید. هر دو شما به این تفریحات نیاز دارید.

انعطاف پذیر باشید
شاید کارهای شما مثل گذشته منظم پیش نرود. سعی کنید مسائل کم اهمیت را در مرکز توجه قرار ندهید تا چند ماه اولیه را پشت سر بگذارید. مرتب بودن خانه، طبق برنامه پیش رفتن همه کارها و … را سخت نگیرید.

روابط تازه
شما به احتمال زیاد دوستان جدیدی پیدا می کنید. خانواده هایی که صاحب فرزند می شوند همگی جزء یک خانواده بزرگ محسوب می شوند و خیلی خوب با هم ارتباط برقرار می کنند.

نگذارید ایده آل گرایی به زندگی تان آسیب بزند
هر پدر و مادری دوست داردبهترین نقش را در زندگی کودکش بازی کند. تا حد ممکن کتاب بخوانید و از مشاوران کمک بکیرید اما کودکان مثل هم نیستند. ممکن است رفتار، عادت ها و توانایی های کاملا متفاوتی با هم داشته باشند. بیش از اندازه خودتان را گرفتار اصول و قواعد نکنید و نگران نباشید.

زمانی برای خود
پس از به خواب رفتن کودک حتما زمانی را برای خودتان بگذارید. فیلم ببینید، کتاب بخوانید، به دوستانتان تلفن کنید و … به هیچ عنوان خودتان را فراموش نکنید چون یک مادر خسته خیلی زود کم می آورد.

در نهایت شاید ورود فرزند به زندگیتان مسئولیت ها و سختی های زیادی به هراه بیاورد اما فراموش نکنید این روزها شیرین ترین روزهای کودکان هم هستند. سخت نگیرید و از آن لذت ببرید که زودتر از آن که فکرش بکنید می گذرد.

مطالب مرتبط:

۱-درباره استودیو رازک

۲- مهارت های تربیت کودک ۱

۳- عکاسی در منزل ۱

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)